| Sectoid a întrebat:

Buna ziua, am o mica intrebare pentru dv: Daca parintii mei s-au casatorit in 1990 si m-au facut pe mine in 1995 si au divortat in 2000, cum se poate ca pe sentinta de divort sa scrie ca "nu au rezultat copii in timpul casatoriei" daca eu am in certificatul de nastere numele tatalui meu.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-avem de unde sti exact.
Exista o singura ipoteza, respectiv ca ai fost adoptat, desi si in acest caz erai fiul minor.
Poti vedea cine au fost avocatii din divort si sa-i intrebi. De asemenea poti consulta dosarul de divort, la arhiva instantei ce a judecat divortul.

| Sectoid explică (pentru Ioandelasal):

Divortul a fost fara avocati, a fost amiabil aparent.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Sectoid):

Atunci consulta dosarul de divort din arhiva instantei care a pronuntat hotararea.

Bula
| Bula a răspuns:

Asta intreab-o pe mama ta!

| Sectoid explică (pentru Bula):

Tata e mort si mama are probleme psihice. multumesc pentru raspuns, m-ai ajutat mult.

| Bula a răspuns (pentru Sectoid):

M-am referit la mama scrisa in certificatul tau de nastere.
In caz de eventuala infiere, te poti interesa si la serviciul de evidenta a populatiei, unde apartine localitatea ta de nastere /domiciliu. In acest caz, este posibil sa ti se ceara acte doveditoare la starea parintilor tai.

| Iamforfun a răspuns:

Caută avocatul care s-a ocupat de divorț și întreabă-l, dacă îl găsești.
Poți să întrebi și la tribunalul care a pronunțat divorțul.
Întreabă un notar public ce poți face.

| Fabioluigi a răspuns:

Brain freeze