| Dia0101010 a întrebat:

Am terminat clasa a 12a si in contextul coronavirus s-au pierdut multe manuale predate la începutul anului. Multi absolventi (printre care si eu) sunt amenintati cu faptul ca nu vor putea primi diploma de bac/foaia matricola pana cand nu vor preda toate manualele. Intrebarea mea este: exista vreo prevedere LEGALA pe care se bazeaza aceste amenintari?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este anormal si ilegal sa faca aceasta.
Pentru recuperarea valorii manualelor scoala trebuie sa solicite plata acestora si nu are dreptul sa conditioneze eliberarea actelor scolare de recuperarea manualelor sau a valorii acestora.

| sierra1 a răspuns:

"s au pierdut multe manuale predate la începutul anului..."

sigur ele nu se pierd SINGURE, oare cine le-a pierdut? Le plătești (legal desigur) și gata bâlciul

| Dia0101010 explică (pentru sierra1):

Ideea este ca multi ne am lasat manuale in scoala inainte de carantina si acum nu le mai gaseste nimeni. De platit le putem plati oricand, pentru înscriere la facultate mai avem o saptamana

| sierra1 a răspuns (pentru Dia0101010):

Nu vă "blochează" - fii liniștit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu există nicio prevedere legală în acest sens.