| Nicoleta0512ioana a întrebat:

As avea nevoie de un mic sfat. Impreuna cu familia locuiesc in strainatate si recent tatal meu a reusit sa isi cumpere o masina pe care si-a dorit-o foarte mult. Am fost cu totii foarte bucurosi si mandri ca a reusit sa gaseasca acest model intr-o stare atat de buna asa ca nu a vrut sa rateze ocazia (el fiind in varsta si cu probleme de sanate, nu am stiut daca ar mai fi avut candva ocazia sa isi permita masina). Masina a planuit sa o trimita in Romania pentru ca acolo avea sa o foloseasca si a trimis-o printr-o echipa de baieti cu o rampa. Intre timp el a plecat catre Romania cu avionul pentru ca nu a fost sigur pe el sa conduca masina o distanta atat de lunga. In fine, azi a ajuns in tara si cand a fost sa isi ia masina de la acesti tipi din orasul nostru a observat ca interiorul masinii era intr-o stare oribila. Locurile in fata erau murdare iar tapiteria portbagajului manjita cu smoala + exteriorul murdar. Pana si cdurile de muzica le-au furat din masina. Tata i-a contactat si ei au recunoscut ca in tipul cursei masina lor s-a stricat si au condus-o pe a noastra (kilometrajul s-a marit cu peste 1000km). Au mutat bagajele din masina noastra in alta masina si in spate au pus ceva containere/cartoane cu smoala. Povestea si motivele lor nu a avut prea mult sens iar cand tata le-a cerut banii pentru stricaciuni au refuzat. Ma scuzati pentru greselile de exprimare sau gramatica. Stie cineva sa imi spuna daca am putea face o reclamatie la politie? Parintii mei sunt foarte deprimati acum in special tatal meu care ieri a ajuns in tara de unul singur iar azi a aflat nebunia... Imi fac mari griji pentru el pentru ca este diabetic iar situatia asta il streseaza enorm si nu vreau sa pateasca ceva. Nu vreau sa sun "entitled" dar chiar as vrea ca acei domni sa fie trasi la raspundere pentru acele stricaciuni. Multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca poate dovedi cele expuse atunci ar putea sa faca plangere penala pentru infractiunea de distrugere, mai sigur sa-i dea in judecata pe cale civila. Dovada ar fi actul incheiat cu respectivii (daca a incheiat unul) si cum arata masina cand a predat-o acestora pentru transport. Daca nu are asemenea dovezi atunci ar trebui sa nu le plateasca transportul.

4 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Bine ca aveti masina. Greseala este a voastra. Nu va complicati!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce înțelegi prin tragerea la răspundere? Să le dea cineva două la fund? Importantă ar fi recuperarea daunelor, dar cum? Cine eau acei băieți? Ce contract a avut cu ei ca să aducă mașina acasă? Din ce țară sunt băieții? Cum îi dai în judecată? Pe ce bază? Ce dovezi ai să prezinți la judecător? O poveste? Nici o șansă.

| romeo78 a răspuns:

Ca să faci o reclamație trebuie să aveți actele de transport.
Dacă s-a făcut la mica înțelegere nu.
Iar, în actele de transport să fie specificat cum a fost predat autoturismul pentru transportarea sa în România.
Iar, faptul că a luat autovehiculul fără a anunța Poliția atunci, înainte de a pleca cu mașina de la acele persoane, complică lucrurile!
Va fi un fel de luptă cu morile de vânt.
Mai bine o resemnare, recondiționare și să se meargă mai departe!

| Digikey a răspuns:

Exista atatea firme de transport serioase si voi va incredeti intr-o echipa de baieti?
Firmele de trasport ofera asigurare in caz de deteriorare a marfii, echipa de baieti nu.Si totul la acelasi pret.
O echipa de baieti mi-a cerut 580Euro sa-mi aduca masina din Italia iar o firma de transport 600.
Daca daunele sunt mari trebuie sa-i dati in judecata, dar trebuie sa aveti probe.