| Madutzza98 a întrebat:

Buna, as dori sa stiu daca pot avea ajutor social. Sunt eu, sotul si fetita de 9 luni. In casa lunar ne intra salariul sotului si alocația fetei. Îmi puteti spune unde sa merg si ce acte mi-ar trebui?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mai întâi să faceți acest calcul. Sunteți 3 persoane. Venitul minim de 500 de lei de persoană este de 500 lei. 500 de lei ori 3 egal 1500 lei. Dacă venitul net al soțului este sub 1500 de lei, puteți beneficia de ajutor social, Dacă depășește 1500 lei cu un leu, nu.
Alocația pentru copil nu se ia în calcul. Dacă vă încadrați, mergeți la Primăria de care aparțineți, trebuie să aveți domiciliul stabil în acea localitate. La primărie este un serviciu de asistență socială, sau cel puțin o persoană care se ocupă de aceasta. Vă adresați ei.
Dar până la 1590 de lei mai puteți primi pentru copil 75 de lei.
Mai puteți primi ajutor pentru încălzire pe timp de iarnă.
După 1 aprilie 2019 legislația va fi altfel, și toate acestea se vor calcula altfel. Actele sunt cele care stabilesc domiciliul, certificatul de căsătorie, de naștere al copilului, adeverință de venit net pentru soțul și declarație pe proprie răspundere că dta nu ai venit. Vă mai spune la primărie ce aveți nevoie.

| Catrice a răspuns:

Depinde de salariul soțului.
Dacă toate veniturile adunate și împărțite la 3 rezulta pentru o persoana o suma de sub 600 lei, atunci da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu va da voua bani. Statul ii tine acasa pe tigani sau alti oameni de la tara care stau toata ziua numai prin carciuma. Cand se ofera loc de munca nu vor sa mearga sa munceasca pentru ca le este bine cu ajutorul social. Sunt bolnavi, iar unii au frezoane.

| Nadeko a răspuns:

Bună. Poate te vor ajuta informațiile de aici: https://www.timpul.md/......-7257.html Seară bună!