Întrebare recomandată | Andreea_Raluca_1996_SPcE a întrebat:

Sunt o mamica de 20 ani cu baietel de 2 luni, eu nu lucrez, sotul nu. Pot lua un ajutor social sau ceva bani in afara de alocatia de 200 lei pana la 2 ani?

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Toate persoanele cu venituri mici pot solicita, potrivit legislatiei in vigoare, trei tipuri de ajutor social:
1.Venitul minim garantat, care reprezinta o suplimentare a venitului net al celui care il solicita
2.Alocatia pentru suținerea familiei, care difera atat in functie de veniturile familiei, cat si de numarul de copii, precum si de faptul ca familia este sau nu formata din ambii parinti sau doar dintr-unul singur.
3. Ajutorul pentru încalzirea locuintei, care presupune o acoperire cheltuielilor cu încalzirea in perioada sezonului rece.
Vezi, in link, cuantumul acestor ajutoare:http://www.avocatnet.ro/......st-an.html

| RAY a răspuns:

Sotul de ce nu lucreaza?

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Ajutorul social il primesti cand nu ai nici un venit propiu sau unu care sa fie familial

Răspuns utilizator avertizat
| CrissRonnye7 a răspuns:

Pune dracu' mana pe sapa sau pe o carte! Vrei sa iei ajutor si sa stai cu pi@@a la soare?!? Suntem o tara de asistati sociali...

| NanaTuna a răspuns (pentru CrissRonnye7):

Esti idiot? copilul are doua luni straight face