| clau17dia a întrebat:

Buna as dori sa va intreb ceva, poate ma puteti ajuta... daca eu sunt din judetul Bihor, iar prietenul meu din judetul Salaj, dar locuim in judetul Constanta, unde putem sa facem starea civila? precizez ca vrem sa ne mutam in jud Bihor.

Răspuns Câştigător
| Marin_Preda_1949 a răspuns:

Inteleg (atunci cand zici " eu sunt din judetul Bihor, iar prietenul meu din judetul Salaj...") ca tu ai domiciliul stabil intr-una din localitatile judetului Bihor si prietenul tau are domiciliul stabil intr-una din localitatile judetului Salaj, daca este asa va puteti cununa la oricare din cele doua primarii. Daca aveti resedinta (viza de flotant) intr-o localitate in judetul Constanta, va puteti cununa la "primaria localitatii"din judetul Constanta. Stabilirea domiciliului pune "conditia" de a avea "spatiu de locuit", in proprietate comuna sau de luare in spatiu, nu de cununie, alta poveste.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula casatoria se poate incheia la primaria de la domiciliul sau resedinta oricarui sot.
Ca exceptie se permite incheierea casatoriei si la alta primarie, conform Codului civil, citez:
"ART.279. Locul încheierii cãsãtoriei
(1) Cãsãtoria se celebreazã de cãtre ofiţerul de stare civilã, la sediul primãriei.
(2) Prin excepţie, cãsãtoria se poate celebra, cu aprobarea primarului, de cãtre un ofiţer de stare civilã de la o altã primãrie decât cea în a cãrei razã teritorialã domiciliazã sau îşi au reşedinţa viitorii soţi, cu obligativitatea înştiinţãrii primãriei de domiciliu sau de reşedinţã a viitorilor soţi, în vederea publicãrii."

regis
| regis a răspuns:

Nu exista restrictii in acest sens, puteti incheia casatoria civila oriunde, inclusiv in alte tari sau chiar in apele internationale sau in spatiul aerian international, la bordul unei nave sau aeronave.

| zurick a răspuns:

Salut! Daca tot doriti sa va mutati in Bihor cred ca ati putea sa faceti tot acolo cununia civila.Succes!

| Roxana121 a răspuns:

Buna! Unde aveti domiciliu acolo trebuie sa faceti inscrierea. Unde vreti voi Salaj sau Bihor, voi decideti, dar se permite doar unde ai domiciliu. succes.

| RedStyle950 a răspuns:

Ma nu stiu ce sa zic.Am o verisoara care sta la Bucuresti(desi este din alt oras) si sotul ei este din Bacau si s-au casatorit in Bucuresti.Da mi se pare ca si-au facut buletin acolo si de aceea au putut.Si cred ca puteti face nunta oriunde daca va ia cineva in spatiu.Zic si eu poate gresesc.