| DaianaDiana a întrebat:

as dori sa va intreb daca imi trebuie pasaport sa plec in Italia daca am 12 ani si cat costa de unde il iau si in cat timp e gata! va rog raspuns cat de poate de repede

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca iti trebuie. Un pasaport simplu costa cca 100 lei si se face la Serviciul pasapoarte din judetul tau. Fiind minora va trebui sa mergi cu un parinte. Termenul maxim de eliberare este de 30 zile, in mod normal se face in cca 10 zile, depinde si de cat de aglomerat este serviciul. La urgenta se mai plateste 100 lei in plus si il obtii in 3 zile lucratoare. Numai bine!

6 răspunsuri:
| dragos9234 a răspuns:

Da,iti trebuie.
Il iei de la politie.

| Forevăr a răspuns:

Depinde...
Daca parinti tai sunt in Italia trebuie sa-ti trimita o procura [ iti trebuie si pasaportul, care din cate stiu, cand e facut trebuie sa fie amandoi parintii ]
Daca parintii tai sun in Romania, trebuie sa mearga cu tine la politie si sa ti-l faca...Din cate imi mai aduc aminte pasapoertul este gata intr-o luna - 2... dar poti sa ti-l faci " la urgenta" dar trebuie sa platesti mai mult big grin Costa vreo 200-300 de lei [ nu stiu sigur big grin]

| silvershark a răspuns:

Actele necesare le gasesti aici: http://www.somara.ro/index.php/actepersonale/pasaport
Bafta!

| Marybm a răspuns:

Acum recent mi-am facut, pe mine mo costat 3 mil jumate, mi-a fost agat in 2 saptamani

| razy09 a răspuns:

In UE nu iti mai trebuie pasaport.

| alina54 a răspuns:

Pai daca ai 12 ani nu poti sa-ti faci pasaport daca esti cu parinti da poti