| alina1207 a întrebat:

as vrea sa stiu si eu daca se poate sa iau concediu medical inainte sa nasc.si daca iau medical, mai pot intra in concediu de crestere? va multumesc

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Desi nu spui expres banuiesc ca acum esti angajata in munca.
In perioada graviditatii poti beneficia de concediu medical, concediu de risc maternal si concediu de maternitate de 126 de zile.
Poti primi, in continuarea concediului de maternitate, concediu si indemnizatie pentru cresterea copilului, pe perioada de 1 an sau 2 ani, dupa alegerea ta.
Pentru detalii citeste OUG 158/2005, privind concediile medicale si OUG 111/2010, privind concediul pentru cresterea copilului, ambele cu md. si compl. ulterioare.