| ancaples a întrebat:

am urmatorul caz, o angajata a firmei la care lucrez a fost angajata in 01.12.2002. iar in 4.02.2004 intra in concediu crestere copil pina in la virsta de 2 ani adica 10.11.2005 iar dupa aceea intra din nou in concediu crestere copil din data de 19.10.2006 atunci i sa facut suspendarea contractului pina la implinirea virstei de doi ani a copilului. cu data de 28.08.2008 i sa facut actul aditional de intrare in activitate dar tot cu aceasta data a adus concediu medical cu cod 14 neoplazii si de atunci este in concediul medical inclusiv luna martie 2009 cum se calculeaza concediul medical, salar de incadrare are 720 lei, care este media zilnica cum se calculeaza. pana cind poate sa aduca aceste concedii care au totate acelasi cod 14. va multumesc mult de ajutor

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Dupa cate stiu, dupa 90 zile c. m. trebuie sa se prezinte in fata comisiei judetene pentru incadrare de pensie de boala sau alte solutii.
In cazul de fata, baza se ia salarul de incadrare, pe nr de ore prevazute in contract/anexe.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Intreaba la Inspectoratul Teritorial de Munca, este datoria lor sa te ajute.

| ancaples explică:

Pe mine ma intereseaza media zilnica ( baza de calcul ) si indemnizatia zilnica cum se calculeaza ca faza cu media pe ultimele 6 luni nu merge nu?