| MZc a întrebat:

Se poate da concediu medical la o simpla gripa/raceala? Cu febra si de alea. Nu am mai luat concediu medical si nu stiu cum se procedează.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, sigur ca poti primi 1-2 zile de concediu medical, dar trebuie sa te prezinti la medicul de familie ca sa te consulte si sa constate medicul ca ai febra, tuse, dureri samd.

| mi25 a răspuns:

Da. Pentru aceasta boala se dau 3-5 zile concediu medical (niciodata 2), in functie de manifestarea bolii. Gripa este o boala transmisibila.