| Adrian1945 a întrebat:

Salut, angajatorul vrea sa ma bage in concediu medical din cauza unei probleme medicale, cum si ce trebuie sa obțin de la medicul de familie pentru a intra in concediu medical? Nu am certificat medical încă.
Ps. Am o luna si 10 zile in firma aceasta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de certificat medical sau trimitere la un medic specialist care sa-ti dea certificatul, bineinteles daca stabileste ca ai nevoie din cauza bolii.

| Adrian1945 explică (pentru Ioandelasal):

Dar se poate acorda chiar daca am o vechime mai mica de 3 luni?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Adrian1945):

Certificatul medical se poate acorda dar nu vei primi indemnizatia pentru concediu medical, daca nu ai cel putin 6 luni lucrate in ultimul an sau alte perioade asimilate.
Conform OUG 158/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 7.Stagiul minim de asigurare pentru acordarea drepturilor prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d) este de 6 luni realizate în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical.
ART. 8.(1) Stagiul de cotizare în sistemul de asigurări sociale de sănătate, prevăzut la art. 7, se constituie din însumarea perioadelor:
a) pentru care s-a achitat contribuţia asiguratorie pentru muncă;
b) pentru care s-a achitat contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii de către angajator sau, după caz, de către asigurat, respectiv de către fondul de asigurare pentru accidente de muncă şi boli profesionale sau bugetul asigurărilor pentru şomaj;
c) pentru care s-a achitat contribuţia prevăzută la art. 3 alin. (3);
d) pentru care persoanele sunt asigurate fără plata contribuţiei potrivit art. 3 alin. (2).
(2) Se asimilează stagiului de cotizare în sistemul de asigurări sociale de sănătate perioadele în care:
a) asiguratul beneficiază de concediile şi indemnizaţiile prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă;
b) a beneficiat de pensie de invaliditate;
c) a urmat cursurile de zi ale învăţământului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normală a studiilor respective, cu condiţia absolvirii acestora cu examen de licenţă sau de diplomă organizat în prima sesiune. Dovada absolvirii cursurilor de zi ale învăţământului universitar se face cu diplomele eliberate de instituţiile autorizate, în condiţiile legii. Dovada duratei normale a studiilor respective se face cu diploma de absolvire, foaia matricolă sau cu adeverinţă eliberată de instituţia de învăţământ superior;"