| Mary369 a întrebat:

Buna!
Atunci când faci 18 ani mai e nevoie de părinți pentru a-ți schimba buletinul expirat?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula este nevoie si de un parinte (parintele care este proprietar al locuintei) care sa semneze de primirea in spatiu.
Exceptie este in cazul ca tu esti proprietar al locuintei, atunci n-ai nevoie de parinte, vei dovedi proprietatea asupra locuintei cu contractul de vanzare-cumparare, contractul de donatie, sau certificatul de mostenitor, dupa caz.

| Brizbriz a răspuns:

Daca ai hartie de domiciliu pe numele tau... nu

altfel, iti trebuie cineva, parinte sau nu, care sa te ia in colocatie si sa dovedeasca, ca detine respectiva locuinta in care te ia in colocatie

| mi25 a răspuns:

Da. Parintele care detine proprietatea locuintei trebuie sa mearga cu tine, avand asupra lui actul de proprietate in original si o copie si sa semneze pe fisa, in rublica destinata, semnatura pe care o da in fata persoanei de la Evidenta populatiei. Prin semnatura dovedeste ca este de acord ca tu sa-ti stabilesti domiciliul in acea locuinta.