| IleanaT a întrebat:

Bună!
Bunicii mei au decedat cu câțiva ani în urma și între timp a decedat și tatăl meu. Iar in momentul de fata frații tatălui meu s-au decis sa deschidă masa succesorala pentru a imparti terenurile care le-au avut bunicii mei, adică părinții lor. Și tatălui meu i s-a promis o parte. Dar dacă el a decedat, cine poate lua partea lui de moștenire?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Partea de mostenire legala a tatalui tau iti revine tie si fratilor/surorilor tale (daca ai) prin reprezentare, in mod egal pentru fiecare.
Conform Codului civil, citez:
"ART. 965. Noţiune
  Prin reprezentare succesorală, un moştenitor legal de un grad mai îndepărtat, numit reprezentant, urcă, în virtutea legii, în drepturile ascendentului său, numit reprezentat, pentru a culege partea din moştenire ce i s-ar fi cuvenit acestuia dacă nu ar fi fost nedemn faţă de defunct sau decedat la data deschiderii moştenirii.
  ART. 966. Domeniul de aplicare
  (1) Pot veni la moştenire prin reprezentare succesorală numai descendenţii copiilor defunctului şi descendenţii fraţilor sau surorilor defunctului."

| nevermatch a răspuns (pentru Ioandelasal):

Bună, nu este caz de reprezentare succesorală întrucât tatăl ei a murit ulterior deschiderii moștenirii, ci de retransmitere

| Violleta2022 a răspuns:

Tu si fratii tai sunteti mostenitorii legali ai tatalui tau!
Dar si voi trebuie sa faceti succesiunea dupa mortea tatalui, ca sa puteti beneficia de mostnirea de la bunici.

| Iote a răspuns:

Mostenitorii lui. Adica tu, fratii tai daca ai, si mama ta.

| LittlePoppy a răspuns:

Nu conteaza promisiunile. Legea ii da dreptul.
Partea de mostenire a tatalui tau se va imparti intre fiii sai (tu si fratii pe care ii ai) si sotia sa (mama ta).

| nevermatch a răspuns:

Bună, chiar tu și frații tăi (dacă ai), precum și soția supraviețuitoare (dacă este cazul)