| corina_4591 a întrebat:

care sunt organele de control in constructii mai exact in disciplina in constructii am nevoie pentru la facultate!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este vorba de Inspectoratul de Stat in Constructii la nivel central si Inspectoratele Judetene, precum si Primariile locale. Aici: http://www.isc-web.ro/content/garant-al-legalitatii-domeniul-constructiilor poti vedea legislatia in baza careia functioneaza si atributiile fiecareia. Succes si numai fine!

1 răspuns:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Organele de control in constructii sunt ''inspectoratele de stat in constructii '' care sunt organizate la nivel judetian si inspectorat teritorial in constructii. Acestea isi desfasoara activitatea de control in domeniul calitatii constructiilor, disciplinei de urbanism, supravegerii pietei produselor pentru constructii si avizarii investitiilor publice.