| sunshine939 a întrebat:

ce se intampla daca conduc fara semnele de incepator? stiu ca primesc amenda si puncte. dar mai exact? fundita

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiindca ai luat recent permisul ar trebui sa stii ca fapta este contraventie, se sanctioneaza cu 2-3 puncte amenda, respectiv 140-210 lei (un punct amenda este 70 lei, incepand cu acest an), conform OUG 195/2002, republicat, art.99, alin.1, pct.12, citez:
"ART.99.(1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa I de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de catre persoane fizice:
12. nerespectarea obligatiei de a aplica semnul distinctiv pe autovehicule conduse de persoane care au mai putin de un an vechime de la dobandirea permisului de conducere;" Numai bine!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiindca ai luat recent permisul ar trebui sa stii ca fapta este contraventie, se sanctioneaza cu 2-3 puncte amenda, respectiv 140-210 lei (un punct amenda este 70 lei, incepand cu acest an), conform OUG 195/2002, republicat, art.99, alin.1, pct.12, citez:
"ART.99.(1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa I de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de catre persoane fizice:
12.nerespectarea obligatiei de a aplica semnul distinctiv pe autovehicule conduse de persoane care au mai putin de un an vechime de la dobandirea permisului de conducere;" Numai bine!

| mihaela90 a răspuns:

Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa I de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de către persoane fizice.Clasa I de amenda inseamna doua sau trei puncte-amenda iar un punct este 67 lei.

| DonCafe a răspuns:

Lipsa semnelor de incepator in primul an se sanctioneaza cu Clasa 1 de sanctiuni si anume 2 sau 3 puncte + amenda ( 1 punct = 80 Ron )