| crzmax72 a întrebat:

Incet fac un an de cand am obtinut permis de conducere, dar luna aceasta fac doar 3 luni de cand am masina si conduc, intrebarea mea ar fi, daca mai las putin semnele de incepator pe masina si ma opreste politie primesc vreo amenda sau ceva?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Perioada de 1 an, in care esti obligat sa porti semnele de incepator, curge de la data obtinerii permisului de conducere si nu de la data cand tu ai inceput sa conduci efectiv o masina.
Conform Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.149.(1) Conducătorul de autovehicul sau de tramvai cu o vechime mai mica de un an de la data obţinerii permisului de conducere are obligaţia de a aplica semnul distinctiv sub forma unui disc de culoare galbenă, cu diametrul de 100 mm, care are în centru semnul exclamării, de culoare neagră, cu lungimea de 60 mm şi diametrul punctului de 10 mm..."
Nu comiti nici o contraventie daca o sa porti aceste semne si dupa 1 an, cel mult poti fi oprit pentru depasirea limitei de viteza prevazute pentru incepatori.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Fapta nu este contraventie, asa ca nu poti fi amendat.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, primesti, pentru ca este ilegal a nu porti semnele de incepator. Bineinteles ca ti se vor lua puncte de pe permis si evident primesti amenda.
Totusi, sofezi de 3 luni doar, adica este incepator-incepator, de ce ai vrea sa-ti pui viata in pericol si tie si altora, eliminand semnul ala, care ne spune tuturor, ca esti incepator si ai nevoie de intelegere?

"Fapta este contraventie, se sanctioneaza cu 2-3 puncte amenda, respectiv 140-210 lei (un punct amenda este 70 lei, incepand cu acest an), conform OUG 195/2002, republicat, art.99, alin.1, pct.12, citez:
"ART.99.(1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa I de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de catre persoane fizice:
12. nerespectarea obligatiei de a aplica semnul distinctiv pe autovehicule conduse de persoane care au mai putin de un an vechime de la dobandirea permisului de conducere;"

| Panamax a răspuns:

E misto cu semne ca ai parte de mai putina carne.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi dacă ai 1 an nu primești nimic
și da, dă-le jos, că poate ești oprit aiurea pentru viteză

| AlexandruSEV a răspuns:

Nu primesti nimic, ii explici situatia