| Axzwell a întrebat:

cum se pot cere drepturi de autor sau cum le pot evita pe youtube daca folosesc o melodie pe fundalul unui videoclip?

Răspuns Câştigător
| Wehrmacht a răspuns:

Spune la inceputul videoclip-ului numele trupei si al melodiei.Fa in asa fel incat sa se inteleaga ca nu ai drepturi de autor si ca nu este melodia ta.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca nu folosesti contul de youtube in scopuri comerciale, gen adsense, si il folosesti doar pentru entertainement, atunci teoretic nu iti vor invoca drepturi de autor. O pot face doar daca tu copii videclipul in sine cu totul, de pe alt canal.
Eu de ex am facut un video, cu niste imagini din anumite cluburi de noapte, iar ca soundtrack. pus 2 melodii. Totul facut cu windows movie maker. Nu mi s-a intamplat nimic, pentru ca e o creatie proprie. Dar am zis de unde am luat videoclipurile si soundtrack-ul.
Arunca un onchi :
http://www.youtube.com/watch?v=Gv7lvVsTgqs

| Axzwell explică (pentru anonim_4396):

Eu am facut cate va lyrics-uri( melodie cu versuri) si mi-au inchis contul pe motiv ca nu am drepturi de autor. P.S: Faorte tare videoclipul ai like de la minewinking

| Axzwell explică (pentru Axzwell):

Cateva*

| anonim_4396 a răspuns (pentru Axzwell):

Atunci inseamna ca s-au sesizat cei de la YouTube, inainte de artistul caruia i-ai facut piesa. Posibil sa se fi schimbat politica de confidentialitate. Tin minte ca eu am patit ceva asemanator : am pus tot meciul cu Lucian Bute cand si-a pierdut centura, iar YouTube mi-a dat instiintare pe mail, si ulterior l-au retras datorita cererii depuse de InterBox Canada. Dar, nu mi-au inchis contul!
Posibil sa fi avut multe sesizari. Nu stiu ce sa zic, nu am mai incarcat ceva pe youtube de luni bune. Posibil sa se fi schimbat regulile pentru incarcarea videoclipurilor.

| Axzwell explică (pentru anonim_4396):

Ahaa. multumesc oricum.