| besca1234 a întrebat:

daca am 16 ani pot sa ma duc in republica Moldova cu cartea de identitate, si însotita de un parinte? Raspuns urgent va rog! happy

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa mergi dar vei fi lasata sa iesi din tara doar daca ai declaratia notariala (nu procura) a celuilalt parinte, prin care declara ca este de acord sa plaeci in R.Moldova si indica drept insotitor major parintele cu care pleci.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da daca celalat parinte va da o procura pentru tine. Altfel, nu!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, se poate :)

Celălalt părinte trebuie să dea o Declaraţie Notarială în care precizează că este de acord cu călătoria ta + menţionează că ai un însoţitor MAJOR ( celălalt părinte, care te însoţeşte )!

Vezi detalii la linkul :
http://www.politiadefrontiera.ro/calatorie_2008/minori.php

http://www.notarcardasim.ro/......minorului/

În cazul în care unul dintre ( sau ambii ) părinţi este în străinătate, acesta poate întocmi Declaraţia la o Reprezentanţă Diplomatică a României ( Ambasadă sau Consulat ) din ţara respectivă!
Sau la un Notar public din acea ţară; dar, în general, la Notar este mai SCUMP + că trebuie tradusă în Limba Română...
Apoi îţi trimite Declaraţia ( în original ) prin Curier rapid sau Poştă!

Toate cele bune!