| DinuDinu a întrebat:

Buna! Dacă am împrumutat bani cuiva(prin transfer) și mi-a înapoiat doar o mică suma, iar restul sumei nu o mai pot recupera, se poate apela la un avocat pentru recuperare?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru recuperarea sumei trebuie sa incerci o mediere sau sa-l dai in judecata pe datornic, pe cale civila, la judecatoria de care ii apartine localitatea de domiciliu.
Daca nu te descurci singur poti apela si la un avocat, caz in care nici nu trebuie sa te prezinti tu la termenele de judecata.