| Goldenbulle7 a întrebat:

In cazul unui credit de nevoi personale, daca pe parcursul contractului, voi face rost de suma pe care am imprumutat-o inainte, se poate plati integral restul sumei sau trebuie sa astept cele 60 de luni? De exemplu daca iau 5000 de euro pe o perioada de 60 de luni, in cazul in care fac rost in 24 de luni de acei bani, se poate plati tot o data? Desigur, restul de plata + dobanda. Va multumesc

Răspuns Câştigător
| Speranta12 a răspuns:

Poti returna suma, dar numai dupa cateva luni de la inceputul creditului (este o clauza in contract diferita de la banca la banca). Plus un comision generos pe care trebuie sa-l dai bancii pentru ca platesti mai repede suma. Asa sunt bancile.

| A2539 a răspuns (pentru Speranta12):

Poți achitata Oricand

| Speranta12 a răspuns (pentru A2539):

Nu poti achita oricand la toate bancile. Numai dupa cateva luni de la inceputul creditului (este o clauza in contract diferita de la banca la banca). Plus un comision generos pe care trebuie sa-l dai bancii pentru ca platesti mai repede suma.

4 răspunsuri:
| Speranta12 a răspuns:

Unii ofiteri de credit din banci te vor manipula sa reduci doar perioada de credit. Sa o faci mai mica. Nu sa platesti tot deodata. Doar ca tot iti fac ei o smecherie la rata creditului.

| A2539 a răspuns:

Eu am împrumutat 4000 e și trebuia să returnez 5000e în 5 ani. Vine undeva la 403 lei pe luna. Bancile au comisioanele lor care se împart pe luni. Odată ce achiți mai repede cu atât mai puțin vei plăti și comisionul lor. Dacă de exemplu plătești în jumătate din timp suma, vei înapoia 4.500 e ( cum am făcut eu ) acum un credit de nevoie personale la bt e între 1. 000e și 20. 000e. Dar trebuie să ai minim 1 an pe cartea de munca și 3 luni la locul actual de munca și contractul să fie pe perioada nedeterminata. La bt nu ți trebuie nici adeverința de venit nici nimic. Te găsesc la ANAF. Și dacă să zicem că ai doar 3 luni și doar ai mai lucrat acum nu știu cat timp prin alta parte iti va cere un girant. În caz că tu nu plătești rata lunară, să plătească el. Trebuie să iti pui salariu la banca la care împrumuți și ei vor trage la data care alegi tu suma lunară. Dacă tu vrei o suma mare și ai un salariu mic, tu le spui cam cât ai vrea ( să zicem 10.000 e) și ei iti spun cat iti oferă pentru salariul tău și să ai neaparat girant și pe suma aia. E ok cu bancile daca știi că poți să le achiți la timp și im avans.( dacă asta e ultima obținute să ajungi să faci împrumut la banca )