| idealman a întrebat:

Salut Prieteni.
In urma cu aprox.3 ani am imprumutat pe cineva cu o suma de bani iar in prezent nu o mai pot recupera. Dupa aceea am aflat ca nu sunt singurul pacalit..Am si un contract notarial in care se obliga sa returneze acei bani dar degeaba. Respectivul a avut grija sa instraineze tot ce era pe numele lui. Daca exista cineva care ma poate ajuta as fi foarte recunoscator dar cu alte idei...

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca actul notarial este autentic atunci te poti adresa unui executor judecatoresc ca sa-i faca executare silita. Daca nu este autentic atunci trebuie sa-l dai in jdecata, pentru a obtine un titlu executoriu. Vezi sa nu fi trecut mai mult de 3 ani de la data cand este prevazuta in act restituirea imprumutului.
Nu are rost sa faci demersuri daca respectivul nu are bunuri executabile silit - salariu, conturi in banci sau alte bunuri mobile sau imobile.

| CataC a răspuns:

Salutari
In fix 3 ani se prescrie, incepe demerusirle de recuperare in timp util daca vrei sa mai ai sanse pe cale legala.
Toate bune

| FoundYouLover a răspuns:

Cere sfatul unui avocat si da persoana respectiva in judecata daca e vorba despre o suma mare de bani. Daca te unesti cu mai multi dintre cei care au fost pacaliti, ai mai multe sanse, asa ca vorbeste si cu ei si convinge-i sa dati persoana aceea in judecata. Si sper ca ai dovezi sau martori ca ai imprumutat acea persoana cu bani, ca asa ai sanse mai mari. BAFTA!

| NYK4u a răspuns:

Cred ca ultimul lucru pe care il puteti face este sa il dati in judecata, mai ales ca aveti si contract notarial.O sa dureze, insa o sa primiti banii inapoi.Succes