| Florennce a întrebat:

Bună
Dacă am şomajul depus şi mă angajez cu contract de colaborare, figurez ca şi angajată, sau pot primi şomajul în continuare fără a figura că muncesc?
Mulţumesc!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La data cand obtii venituri, mai mari de 500 de lei (valoarea actuala a ISR) trebuie sa anunti AJOFM si va inceta plata indemnizatiei de somaj.
Conform Legii nr.76/2002, cu modificările şi completările ulterioare, citez:
"ART.44. Încetarea plăţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc după cum urmează:
a) la data încadrării in munca, conform legii, pentru o perioada mai mare de 12 luni;
b) la data când realizează, din activităţi autorizate potrivit legii, venituri lunare mai mari decât valoarea indicatorului social de referinţă, în vigoare;"

| Florennce explică (pentru Ioandelasal):

So. dacă lucrez part -time şi am venit de minim 500 lei, e ok?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Florennce):

Daca venitul lunar nu este mai mare de 500 lei este in regula, poti primi si somajul.