| boxing a întrebat:

Daca cineva se da drept mine pe facebook, fiind un cont fake, pot sa-l reclam la politie? Se poate rezolva ceva?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu la politie trebuie sa-l reclami ci la FaceBook.

| BiuL a răspuns:

Slabe sanse sa se ocupa politia de asa ceva, cand au pe cap cazuri de omucideri, jafuri etc chestii mai urgente.
Eu zic sa rogi cat mai multi prieteni sa dea report contului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, teoretic poti. Mai trebuie sa vrea si ei sa se ocupe de asta. Ai vazut la stiri ce s-a intimplat in Tg. Mures unde un barbat a folosit numele si fotografia unei tinere pentru a aduna bani, cica pentru un copil bolnav? Tinara nici nu stia. A vazut totul la TV (nu am inteles cum). Rau fac cei de la Facebook ca nu verifica identitatea. Dar pentru un numar mare de utilizatori si incasari consistente...

| justU a răspuns:

Dai un "raporteaza/blocheaza" pe facebok"