| LaElly11 a întrebat:

Dacă îmi schimb legal prenumele, ce se va întâmpla cu toate actele pe care figurează prenumele vechi? (pașaport, diplomă de BAC, acte de proprietate etc.)?

Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Actele de identitate (CI, pasaport, permis de conducere, etc.) va trebui sa le schimbi, actele de studii la fel e bine sa le schimbi, actele de proprietate nu dar va trebui sa dovedesti cu decizia administrativa /sentinta judecatoreasca ca esti una si aceeasi persoana. E destula alergatura si ceva cheltuiala.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa preschimbi cartea de identitate, pasaportul si permisul de conducere, inscrierile in CF a proprietatilor imobiliare si contractele de furnizare utilitati. Celelalte acte (diplome, contracte, etc) nu se preschimba, vei dovedi ca sunt ale tale cu decizia de schimbare a prenumelui.

| gabicoo a răspuns:

Tu ești ca în bancul ăsta:
"Auzi băi Mărine de ce și-a schimbat vecinul tău numele?
Păi nu îi plăcea!
Da cum îl chema?
Căcat Vasile!
Mda! Înțeleg! Și cum îl cheamă acum?
Căcat Ion!"

| LaElly11 explică (pentru gabicoo):

Exact așa sunt, ce bine mă cunoști!