| saresipiper a întrebat:

Buna, daca mama a decedat dar a trait peste ocean, eu avand si alti frati din partea ei, cum pot afla daca mi-a lasat mostenire ceva? Practic, unde as putea sa intreb, la primarie?
Cu fratii nu prea comunic, deci de la ei sigur nu..carei institutii ma pot adresa din tara respectiva?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

De obicei, finantele tin evidenta veniturilor si au acces si la alte informatii despre averile legale a cetatinilor /rezidentilor. Poti sa te adresezi si primariei, ei te pot ajuta macar prin indrumare in demersuri.

| anonimg a răspuns:

Contactează prin email sau telefon ambasada României din țara în care a trăit mama ta.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Daca ti-a lasat ceva mostenire prin testament, notarul (echivalentul lui din acea tara) sau cel care a fost lasat sa indeplineasca cele prevazute in testament trebuie sa faca demersurile necesare pentru a le pune in aplicare.
Daca nu exista testament sau alt act, trebuie facuta dezbaterea mostenirii: daca bunurile materiale si banesti sunt in acea tara, acolo. Daca sunt in Romania, aici in tara. Am avut un caz cu mostenire in Germania. A fost angajat un avocat cu drept de profesie si domiciliu in Germania si Romania.