| blackann a întrebat:

Prietenul meu trece printr-o situatie acum si vreau sa va cer o parere. A aparut o fata, fosta vecina de-a lui, are vreo 35 ani. Fata respectiva a crescut fara tata, iar mama ei a murit anul trecut. Acum i-a spus prietenului meu ca s-ar putea sa fie frati vitregi pentru ca ea crede ca tatal prietenului meu a avut treaba cu mama ei in copilarie. Aparent, mama ei a avut treaba cu multi oameni din sat de acolo. Se intampla toata treaba undeva la tara, dar ea a lucrat prin Spania si Italia si isi permite testul ADN. Poate chiar pentru tot satul. laughing)) Dorinta ei este sa aiba parte de mostenire. Intrebarea mea este daca il poate forta pe tatal prietenului meu sa faca test ADN, prin ordin judecatoresc? 35 ani mai tarziu? Avand in vedere ca mama ei nu mai exista sa-si sustina o parere?

Răspuns Câştigător
| Scorillo a răspuns:

Raspnsul poate sa-l dea un avocat. Dar fata are trecut ceva la "tata" in certificatul de nastere? daca e trecut "natural" sau nimic ar avea o sansa. Dar tatal prietenului tau poate sa numeasca un legat testamentar si ...gata. (daca e in varsta dupa o evaluare psihologica la IML ca sa nu se poata anula testamentul.

| blackann explică (pentru Scorillo):

Nu stim ce are ea trecut in certificatul de nastere. Multumesc pentru raspuns.

18 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate daca deschide un proces pentru stabilirea paternitatii.

| blackann explică (pentru Ioandelasal):

Si se poate deschide si fara mama ei prezenta, nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru blackann):

Da, se poate, avand in vedere ca acum este majora.

| cristi202 a răspuns:

Situatia e mai complicata decat crezi. ADN-ul nu trebuie sa fie de la tatal prietenului tau. E clar ca el e tatal. Ci de la mama ei si de la prietenul tau, ca sa poata dovedi, prin comparatie, ca prietenul tau e urmasul mamei ei. Deci, pe linga doua teste ADN, mai e necesara si o deshumare pentru prelevarea mostrelor de ADN. Crezi ca se baga cineva la asa ceva? Eu cred ca putini sunt atit de disperati incit sa o faca.

| blackann explică (pentru cristi202):

Avand in vedere ca toata viata si-a dorit sa afle si mama ei nu a vrut sa ii spuna...cred ca s-ar baga. Si de ce e clar ca el e tatal? laughing) ca s-a trezit ea de pe o zi pe alta dintre toti vecinii sa-l aleaga pe el? Ea a si recunoscut ca mama ei nu a vrut sa ii spuna niciodata cine este tatal, pe langa asta se crede despre ea ca are si niste probleme psihice.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu îl poate forța. Dar chestia că a avut de a face cu tot satul este de remarcat.

| relian a răspuns:

Dorinta ei este sa aiba parte de mostenire, despre ce mostenire este vorba?
Ai spus ca respectiva, are bani destui. Treburile nu merg asa dupa parerea cuiva, deci si daca ar fi trait, datu cu presupusu nu este bagat in sama.
Test ADN cred ca se poate face, nu stiu daca trebuie si ceva de la mama ei, de fapt prin testul ADN trebuie sa se vada daca tipa de 35 de ani de care povestesti are jumate de la tata, adica de la tata iubitului tau.

Ca idee macar asa in caz ca nu aveti ce face, desi nu-i concludent, dar va faceti o oarecare idee, ce grupe sangvine au respectivi, adica tata astuia, mama decedata si fata.
Bine asta nu arata nimic, dar daca a existat o relatie intre ei, va puteti face o idee.

Cu datu in judecata, da poate sa il dea in judecata pe respectivu pe motiv ca mama ei iar fi zis ca ala ar fi taicasu, cred ca se poate, asta daca individu care i-a facut copil si dupa a fugit nu vrea sa o faca macar asa din moralitate, banui ca nu are asa cevalaughing

Cred ca judecatorul il si poate obliga, nu stiu sigur, trebuie sa consulte un avocat sa intrebe.
Asa si daca ala ar face un test, pe care lar plati femeia respectiva, cu ce lar deranja pe ticalosu asta care si-a lasat copilu si a disparut?

Ce oameni ticalosi laughing cum dracu sa vina cineva la tiene, iti zice ca ar putea sa fii tatal si tu sa nici nu vrei sa auzi.Cita minte pot unia sa aiba.
Din ce descrii tu pe aici, se pare ca ticalosu, scuze, voiam sa zic tata iubitului tau refuza sa o vada, sa vorbeasca, nici sa nu audaq de teste, asa este?

Ar trebuie sa te intrebi de ce refuza, cand nu ai nimic de ascuns, te duci si faci orice, atita timp cit nu te afecteaza la buzunare.

Deja banui ca toti stiu ca respectivu a dat cu semnatura prin patul aleaia, daca el are nevasta, desi cred ca is in varsta, aia deja stie, indiferent cei spune bagabontu laughing aia nu o sa creada, asa ca daca face test, cel putin ar avea sansa sa nu fie el, mai ales ca spui, femeia era pe atunci tinara si foarte nelinistita.

| blackann explică (pentru relian):

Nu e vorba ca nu vrea sa il faca sau ca nu vrea sa o recunoasca, doar ca mama ei nu a vrut sa ii spuna nimic despre tatal ei toata viata si acum i s-a pus ei pata si se baga asa in familiile oamenilor. Tatal prietenului meu nu crede ca e posibil, dar au trecut 35-36 ani totusi si probabil ca nu e sigur. Da, mama prietenului meu normal ca stie acum, dar o cunostea pe femeie (Dumnezeu s-o ierte) si stie si istoricul... Problema e ca a destabilizat putin familia lor si voiam sa-i ajut cu niste informatii/pareri de aici despre posibilitatea unei obigativitati judecatoresti.

| blackann explică (pentru relian):

Dar nu "si-a lasat copilu' si a disparut". Au trait toata viata pe aceeasi strada, la tara. Nu a stiut niciodata de existenta posibilitatii asteia, pentru ca mama ei nu a spus niciodata nimanui nimic legat despre tatal ei. S-a trezit ea de pe o zi pe alta sa atace familia lui si atat. Nu dam vina pe morti, dar singura vinovata aici ar fi mama ei, ea ar fi putut clarifica situatia, dar cine stie de ce a ales sa nu vorbeasca despre asta toata viata ei. Poate nu stia cine e tatal, poate era vreun boschetar, poate, poate. Pot fi multe motive, dar nu e normal ca dupa 34 de ani sa destrame o familie. Si nu a refuzat sa o vada sau sa vorbeasca, cu ea. I-a spus adevarul, si-a tras-o cu tot satul, de unde si pana unde te-ai gandit la mine?!

| relian a răspuns (pentru blackann):

Mam gindit la tine, adica? Eu am spus parerea mea, am spus ca poate sal dea in judecata si ca judecatorul il poate forta sa faca test.
La tine la ce anume sa ma gindesc? Tu esti povestitorul, parca asa ai zis ca esti iubita la baiatu individului pirit, deci ce sa am eu cu tine, ori la ce anume sa ma gindesc?

| blackann explică (pentru relian):

Nu m-am referit la tine, am spus ca femeia aia a fost cu tot satul, de unde si pana unde s-a gandit la tatal iubitului meu? Dar am spus-o la persoana I ca si cum tatal iubitului meu a intrebat. Nu m-am adresat tie.

| relian a răspuns (pentru blackann):

Ok cum zici. Sa gindit ca poate stia ca ala ar fi tacsu, femeile cam stiu cu cine raman insarcinate, zic si eu.
Nu vad la ce sa-i fi spus minciuni sau ce motiv ar fi avut sa il indice pe cuscrutau laughing Daca avea situatie f buna, stiu si eu afaceri milionar, spuneai so gindit la bani.

In sf ce mai conteaza, sa isi revolve aia problemele, nu-i treaba noastra si nici a ta.

| blackann explică (pentru relian):

Pai femeia o fi stiut, dar nu a vrut sa ii spuna niciodata. Ea doar ghiceste instele.

E si treaba mea, pentru ca fac parte din familie si ei trec printr-o situatie naspa acum, certuri, stres, soc.

| relian a răspuns (pentru blackann):

Daca iubitu tau e parte din acea familie, tu de unde faci parte? Cind o sa fii nevasta aluia atunci da, insa pana una alta tu stai la tine acasa, ala la el, va vedeti, mai te duci pe la el, vine el pe la tine, miine poate gasesti altul si l-ai salutat din mers, deci nu-i familia ta deocamdata.

| blackann explică (pentru relian):

Dar de unde stii unde sta fiecare? Nu vb doar asa ca sa vb.winking

| relian a răspuns (pentru blackann):

Nu conteaza unde stati, cointeaza ca tu legal nu ai abolut nici o treaba cu acea familie, cam asta e tot.Deci pana una alta, tu nu te poti baga in ciorba lor, aia te poate lua la rost, cine esti, iar tu o sa spui ca esti cine?
Bine ai venit doara pe aici sa spui ce se intampla, dar ca idee, cum am zis legal nu ai cuvint de spus in situatia aia, asa ca sa iti dai cu parerea in interiorul familiei iubitului tau sau pe aici, asta da, in rest mucles laughing Deci nu vorbesc doara sa vorbesc, vorb pentru ca stiu ce fac romanii, la cine sta, cine si unde etc.

Nici daca ai fi fost nevasta aluia, tot nu ai avea nimic de sus, chestia este intre acea femeie si socratu, daca ala tiar fi fost socru, sau cum se mai numeste.
Te bagi tu in chestii amoaroase ale altora laughing tu vezi-ti de iubitu tau, vezi sa nu ia urma lu tacsu laughing
Na ca tiam bagat-o si eu acum, am glumit, sper sa nu te superi, doara discutam pe aici, mai glumim, ne relaxam.

| Lioana a răspuns:

Da. Fata poate sa ceara test de paternitate. Daca tatal prietenului tau nu are nimic pe constiinta nu ar trebui sa-si faca griji. Il face si iese negativ. Dar daca iese pozitiv e dreptul fetei sa fie recunoscuta ca fiica. De ce ar fi tatal prietenului tau impotriva? Ar trebui sa fie responsabil si sa-si asume ce a facut.