| sweetys a întrebat:

Bună! Dacă stai în chirie și se fac reparații la nivel de bloc, schimbat coloane de apa rece/calda, schimbat țevi de scurgere, schimbat coloane de căldură. Cine suporta reparațiile, chiriașul sau proprietarul? Ținând cont ca plata se face în transe, o anumita suma pe luna.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod normal reparatiile capitale la apartament sunt suportate de proprietar, doar reparatiile curente sunt suportate de chirias.
Insa nimic nu interzice ca in contractul de inchiriere sa se prevada altceva, la intelegerea partilor, respectiv ca o parte (proprietar sau chirias) sa suporte cheltuielile cu toate reparatiile.
Asa fiind vezi ce scrie in contractul de inchiriere. Daca se prevede ca reparatiile capitale le suporta proprietarul si le-ai platit tu, care esti chirias, atunci ai dreptul sa le soliciti de la proprietar sau sa le compensezi cu chiria in urmatoarele luni.

Bula
| Bula a răspuns:

Intretinerea imobilului este datoria proprietarului.
Poate plati chiriasul ratele si scade sumele din chirie.

| Violleta2022 a răspuns:

Propietarul suporta aceste cheltuieli, nu chiriasul.
Chiriasul doar plateste intretinerea si chiria lunara.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca stai in chirie nu vad de ce ai face tu aceste reparatii, ca nu esti proprietar si proprietarul poate sau sigur nu vrea sa i strici casa ca schimbarea țevilor presupune sa spargi zidul sa i strici omului casa, plus costă destul de mult si instalatorul si zugravul ca trebuie sa repare peretii distrusi.

| Mosotti a răspuns:

Proprietarul suporta cheltuielile, nu e treaba chiriasului, tu trebuie sa-i oferi confortul care l-a gasit la venire.
Si la mine s-au schimbat tevile si am platit eu asociatiei, nu chiriasul.

| goguPatent a răspuns:

Proprietarul normal

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Proprietaru normal ce treAba ai tu cu blocu lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca regula, locatorul. Acum, e posibil ca in contractul incheiat sa fi trecut si invers.
In plus, daca lucrarile respective te pun intr-o situatie de a nu putea folosi bunul sau o parte din el pentru o anumita perioada de timp, poti solicita si reducerea in mod corespunzator a chiriei.

| DARLINGx a răspuns:

Proprietarul blocului

| MotanulAlbastru a răspuns:

Proprietarul. Scrie și în contract.