| anamariiathea a întrebat:

Daca un baiat bate pe cineva. persoana aceea l-a provocat..Adica nu a fost ceva foarte grav, persoana aceea nu a patit nimic.Dar daca persoana aceea merge la politie, depune plangere si are un martor ce se intampla cu baiatul? Ia amenda sau intra la inchisoare?
Multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Respectivul a comis infractiunea de lovire sau alte violente si poate fi pedepsita conform Codului penal, citez:
"Art.193. Lovirea sau alte violenţe
  (1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Daca se ajunge la judecata va fi pedepsit cum va hotari judecatorul, in functie de probe, de faptul ca este infractor primar sau a mai fost condamnat, de conduita lui, etc, putand fi retinuta si scuza provocarii, drept circumstanta atenuanta.

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Amanda daca nu-i ceva grav, depinde ce statut are persoana batuta daca e cu banii il poate baga la puscarie

| Roxin a răspuns (pentru RAY):

Daca e cu bani? Adica? Nu inteleg exprimarea.

| RAY a răspuns (pentru Roxin):

Adica daca persoana vatamata e cu banii il da in judecata

| Roxin a răspuns (pentru RAY):

Aha. Adica te referi la cheltuieli de judecata si altele, nu?