| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am primit o citatie de la politie in care sunt chemat ca martor in cazul unui baiat (nu il cunosc nu am auzit niciodata de el) Stie cineva ce se va intampla la proces? ati mai patit ceva asemanator?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai primit citatia de la politie nu inseamna ca este proces, pana acolo este cale destul de lunga. Abia dupa cercetarile facute de politie si de procuror acesta va hotari daca trimite dosarul in instanta si abia dupa trimitere va fi proces, dar poate hotari sa nu-l trimita.
Daca nu stii nimic de respectivul sau de fapta pentru care este cercetat penal atunci declari asta si nu va mai trebui sa participi ca martor intr-un eventual proces.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu am fost chemata martor la un proces in care, de asemenea, nu cunosteam numele persoanei implicate, desi fusesem intr-adevar martora la o infractiune comisa de aceasta persoana. Nu s-a intamplat nimic, mi s-au pus mai multe intrebari la care am raspuns, cineva a scris ce am spus eu si apoi am semnat declaratia respectiva. Este o obligatie cetateneasca sa depui marturie in caz ca stii despre ce este vorba (vei afla acolo). Daca nu stii, declari asta si semnezi.

| Charger007 a răspuns:

Daca nu cunosti acest caz si pe acest baiat sau fata nu ai de ce sa-ti faci griji in legatura cu asta. Insa daca il cunosti trebuie sa-l ajuti in vreun fel ( nu stiu ce s-a intamplat atunci doar tu stii big grin).
Insa sa spunem prin absurd ca trebuie sa te prezinti obligat... la prima infatisare, te imbraci elegant si ca si martor le spui adevarul instantei de judecata. O sa trebuiasca sa juri pe biblie si eu am facut asta de 2 ori.
Dar Sfatu meu pentru tine este sa te duci la cea mai apropiata sectie de politie, eventual judecatorie si sa te informezi in legatura cu aceasta situatie. Binenteles poate fi vorba aici si despre o citatie in care tu ai fost informat in mod eronat. ( adica au gresit persoana aflata in cauza respectiva). Mult succes. Sper ca ti-am fost de ajutor. Daca mai ai probleme sau nelamuriri iti stau la dispozitie. Seara frumoasa. Funda? big grin