| Dolceazza a întrebat:

Doresc sa obtin si eu informații despre armata română. Cum pot ajunge sa lucrezi in spitalul militar ca un asistent medical, personal civil? Ce salariu am si drepturi sau daca pot sa fac un curs pentru a ma specializa în armata. Am cautat multe informatii si nu am gasit, si la spital nu ma pot duce sa intreb, nu am cunostinte in armata. Sper ca ma puteti ajuta

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu am fost militar si-ti pot spune urmatoarele: ca sa lucrezi ca asistent iti trebuie cel putin o postliceala. Ideal ar fi o facultate. Apoi trebuie sa fie intr-un domeniu care este in spital. Spitalele militare locale nu au toate specializarile. Doar cel din Bucuresti are mai multe specializari. Apoi trebuie sa fie liber un loc in domeniu si si sa-l castigi prin concurs. De ce n-ai mege la o scoala de subofiteri sau la Academie pentru ofiteri?

| Dolceazza explică (pentru Salontanul):

Fac UMF la iași, mai am 2 ani. Sa mai fac încă 4 ani de academie? Sincer nu stiu, nu e greu acolo pentru o fata care nu poate face mult efort

| Salontanul a răspuns (pentru Dolceazza):

Daca termini facultatea poti sa te incadrezi din surse civile. Degeaba ma certi ca eu n-am stiut ca esti la facultate. Deci n-are rost Academia decat daca vrei sa-ti faci masteratul.

| Dolceazza explică (pentru Salontanul):

Nu am certat pe nimeni, era o simplă intrebare retorica. Cum adică să fac academie daca vreau sa fac master?

| Salontanul a răspuns (pentru Dolceazza):

"Fac UMF la iași, mai am 2 ani. Sa mai fac încă 4 ani de academie? " eu am vazut-o ca o ironie, dar eu nu stiam ca esti la facultate. Apoi durata studiilor medicale la Institulu Medico-Militar (care apartine de Academia Militara) este de 6ani: 4 ani licenta si 2 ani masteratul. Ori, tu facand doar 4 ani, ai licenta. Nu-i obligatoriu dar poti face si masteratul. Fiind angajata in armata pe perioada masteratului esti platita si nu vad de ce n-ai evolua!

| Dolceazza explică (pentru Salontanul):

Ati interpretat gresit, era o intrebare retorica la care am raspuns tot eu cu " sincer, nu stiu..." problema cea mai mare este daca voi ajunge în armata

| Salontanul a răspuns (pentru Dolceazza):

Aia da! Sa speram ca vei reusi! Sa-ti ajute Dumnezeu!

| Catrice a răspuns:

Ca si cadru medical militar îți trebuie si pregătire militară.

| Dolceazza explică (pentru Catrice):

Din care stiu poti practica si ca personal civil, dar sincer as vrea sa intru in functie si da aici imi trebuie pregătire. Unde o pot face?

| iustinianKing a răspuns:

Eu zic sa te duci sa te uiti in fata unitatilor la avizier ca au posturi acolo trecute.
Daca nu intra la ei pe site

| ljlfj a răspuns:

Cea mai usoare cale e sa mergi la liceu militar si cea mai practicata metoda e tot asta poti te rog frumos sa imi rasp si mie la intrebare m-ar ajuta mult de tot