| anonim_4396 a întrebat:

Buna dragilor! Ati pariat vreodata online, facand un deposit mic, sa zicem 10EUR, sau la o loterie? Ati fost contactat ulterior de Organizatia Nationala de Jocuri de Noroc (ONJN), deoarece siteul respectiv nu prezenta licenta?

Mi s-a intamplat astazi sa am curiozitatea de a baga la loto 3 bilete, valoare 10Euro si sa aflu ulterior ca axista acest ONJN despre care recunosc ca nici nu stiam ca exista, si m-am uitat pe Lista Neagra prezenta pe site-ul lor. Am aflat de asemenea ca, acum 2-3 ani au fost scandaluri cu BET365 tocmai din aceasta cauza, si spunea conducerea ca cei care pariaza sume de 50 de lei de exemplu nu reprezinta un pericol, si au fost chemati in instanta doar cei cu rulaje mari si f mari.
Intrebarea mea este daca ati trecut careva prin aceasta situatie? Este pe bune? Pentru 10 EURO de curiozitate sa fii amendat cu sume intre minim 5000 si maxim 10000 de lei? Mi se pare absurd. Oricum am cerut siteului sa imi stearga contul! laughing)

7 răspunsuri:
| tudorykul a răspuns:

Nu, nu este adevarat deoarece este un site fake, din cate se intelege. Ai ramas cu banii luati, iar tu nu vei pati nimic, o spun sigur. Pana la urma nu e o suma mare... 10E... Noroc si sanatate.

| anonim_4396 explică (pentru tudorykul):

Sper sa fie asa, este vorba despre loteriionline. com care nu apare pe lista neagra a celor de la ONJN, ci doar cu extensia.ro. Ai mai auzit cazuri sa fie amendati pentru 10E sau sume mici? Ma gandesc ca n-as fi singura persoana din tara asta care si-a incercat norocul sau curiozitatea cu astfel de site-uri si se auzea ceva pana la urma! Multumesc pentru raspuns!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ideea este ca in incercarea de a intra in cont, din emailul de confirmare in loc de pagina de pornire mi-a aparut o atentionare de la ONJN, CUM CA AM ACCESUL restrictionat la site!

| tudorykul a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu, iti zic din experienta, mai pariez, dar nu online, de la o gafa a site-ului... era un site, in orice caz strain, si era safe (cu verde si secure la link) si imi trimitea la fiecare bilet, confirmare pe mail cu numarul biletului si tot ce trebuie. Am bagat un bilet de vreo 7E si l-am luat. Cand sa il scot, bag numarul biletului si atasez screenshot cu mailul, astept cam o ora si imi spune ca nu e valid acel numar de bilet. Mereu am facut asa si mereu a mers... de atunci am zis ca nu mai pariez online.

| tudorykul a răspuns (pentru anonim_4396):

Da... probabil ti-au blocat ip-ul sau inchis contul, cum ai spus si tu mai sus ca ai cerut inchiderea lui.

| anonim_4396 explică (pentru tudorykul):

Am inteles, multumesc de raspuns!

| tudorykul a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru putin.