| raluca2711 a întrebat:

Buna, dragilor! Poate cineva da-mi explice diferența dintre "decizie" și "hotărâre"din punct de vedere legislativ, referitor la protecția copilului? Am o materie destinată copilului și familie la facultate și doamna ne-a întrebat care este diferența dintre decizie și hotărâre in cazul unui copil instituționalizat. Multumescc

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde cine a emis actele astfel numite.
Daca este vorba de instante judecatoresti atunci se numeste hotarare cea pronuntata de prima instanta de judecata si decizie cea pronuntata intr-o cale de atac (indiferent ce cale de atac) de instanta care judeca calea de atac.
Daca este vorba de un act al organului de protectie a copilului atunci acesta se numeste, de regula, decizie.

| ionella13236 a răspuns:

Hotararea poate fi luata de un judecator, prin care parintii sunt decazuti din drepturile parintesti, Decizia ma gandesc ca poate fi luata la nivel de institutie, Oricum sper sa nu te pun in eroare, totusi consulta nistecartii ceva du-te la bibloteca