| AC_Alexandra_1999 a întrebat:

Buna, după ce se eliberează certificatul de divorț la notar, este nevoie sa-l legalizez? Vreau sa ma recăsătoresc și nu știu cum se procedează in cazul divorțului la notar. Multumesc pentru răspunsuri

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Originalul actului nu se legalizeaza, se legalizeaza doar copiile de pe acesta, daca este nevoie sa depui undeva copii legalizate.

| darrio2007 a răspuns:

Daca il iei de la notar este logic sa fie legalizat.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Notarul ti-l da gata legalizat. De acolo, probabil te duci la starea civila sa anunti 'modificarea', apoi la evidenta populatiei, sa faci alta carte de identitate.

| mi25 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Documentul pe care-l elibereaza notarul nu este legalizat un document legalizat, ci un document autentic. Este diferenta intre cele doua. Sa-ti spun doar o mica-mare diferenta: copia dupa un document legalizat nu este valabila, numai cea dupa un document autentic.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca ai muscat-o o data, nu inteleg de ce ai face-o din nou...

| darrio2007 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Poate ii place sa muste din nou.
Daca exista si vreun partaj, o va musca de cate ori isi doreste.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru darrio2007):

big grin

| sadrian46 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Fiindcă așa e fructul oprit din Eden.
Iar ale Evei fiice,
Dau buzna în livadă,
Din merele oprite,
Să facă marmeladă.

| relian a răspuns:

Nu te mai recasatori, stai asa laughing ai divortat ca te-a lasat individu sau? Ca de lasat tu nu prea vad. Daca intrebi daca un act notarial trebuie legalizat e clara treaba laughing Tu asa dupa tine, cam unde crezi ca se legalizeaza acte?
La notar laughing atunci daca divortezi la notar, actu ala e deja legal. In sf sa spunem ca esti tinara si nelinistita si nu prea stii cu ce se maninca viata asta.
Dar ai grija sa nu-i maninci viata urmatorului pe lista laughing

| Lioana a răspuns:

Certificatul de divort primit de la notar e un act originaĺ. Nu se legalizeaza acte originale. Doar copiile se legalizeaza.
Daca prin divort tu revii la numele de fata trebuie sa-ti schimbi cartea de identitate si abia dupa aceea te recasatoresti.