| kanajambe a întrebat:

Vreau sa urmez liceul la seral in anglia si urmeaza sa mi se comprime anii de studiu in 2-3. Este posibil sa nu fie acreditata cand vin in tara? E nevoie sa umblu pe la notar sa o legalizez dupa sau ce proceduri se fac cand vin in tara pt recunoasterea diplomei de bac?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este vorba de acreditare ci de recunoastrea si echivalarea diplomei, aceasta se face de un centru national (CNRED), in baza cererii tale si a dosarului pe care va trebui sa-l depui. Diploma va trebui tradusa de un traducator autorizat si apoi legalizata semnatura traducatorului la un notar public. Detalii gasesti pe site-ul oficial http://www.cnred.edu.ro/#echivalare-Bacalaureat