| Anonima122282647483 a întrebat:

Buna, eu vreau sa plec in Germania inainte sa implinesc 18 ani si vreau sa raman acolo cateva luni. Buletinul o sa imi expire in Germania, exista o modalitate sa il fac mai devreme si in cate zile, luand in considerare starea actuala a Romaniei. Va multumesc anticipat.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Preschimbarea cartii de identitate se poate face cu maximum 180 de zile inainte de expirarea valabilitatii. Daca iti expira in acest an deja poti merge sa-l preschimbi.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da,poți să ceri reînoirea lui cu anticipație. Cu taxă de urgență in 24 de ore.