| EU13Nmc a întrebat:

Salut, lucrez de câteva luni in Germania și urmează ca in Octombrie sa îmi expire buletinul dar din păcate angajatorul nu îmi poate da liber. Întrebarea e ….pot sa intru in România cu el expirat undeva in luna Noiembrie, apropo nu am pașaport. Mulțumesc anticipat

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate preschimba cartea de identitate si prin intermediul unei reprezentante a Romaniei (Ambasada ori Consulat) din Germania.
Daca nu o preschimbi va trebui sa obtii un titlu de calatorie tot de la acestea.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, nu poți.
Trebuie să obții de la consulat, ambasada un titlu de călătorie. Sau sa îți faci pașaport

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| DovleacTurbat a răspuns:

Poți intra in țară, dacă mergi cu transport public, d alea 8+1, vorbești cu șoferul și se descurcă el happy.

| NisipLaMare a răspuns:

Hmm ce angajator ai de nu iti poate da liber pentru asta, este foarte important.Pot sa intreb ce lucrezi?

| EU13Nmc explică (pentru NisipLaMare):

Lucrez pentru Amazon printr-o firma partenera, cât despre angajator dacă ar putea chiar mi-ar da liber întrucât sunt prieten destul de bun cu șeful care m-a ajutat in nenumărate rânduri, dar in luna Octombrie este una din cele mai aglomerate in care are nevoie de toți oameni posibili

| NisipLaMare a răspuns (pentru EU13Nmc):

Urgenta va fi tot timpul acolo, asa ca mergi direct maine la ce sa astepti Octombrie.
Iti faci programare ca sa stii cand te duci sa-l faci si cand sa-l iei, asa vei sti si cand sa pleci si sa vi.

| EU13Nmc explică:

Nu m-a supăr, dar nu e vorba de papagal sau nu, șeful m-a ajutat de câte ori am avut nevoie, ba chiar a lucrat in locul meu dar mi-a spus ca ii e imposibil in luna Octombrie