| Laurast a întrebat:

Buna, help. Acum 2 ani am vandut o masina dar acea persoana nu si-a inscris-o pe numele sau, ba chiar a dat-o mai departe. De anul trecut tot imi vin amenzi de rovinieta si de parcare. Ce pot face pentru a sterge masina de pe numele meu si sa nu trebuiasca sa platesc amenzile? Multumesc

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cred ca trebuie sa obtii o decizie judecatoreasca de radiere, ca serviciul romanesc de inmatriculari e cel putin retardat. Au doar 5-6 proceduri cu 100 de documente + copii, iar daca nu te incadrezi intr-una din proceduri, te refuza cu zambetul pe buze.
Mi-e teama ca trebuie sa apelezi la un avocat.
Amenzile cred ca pot fi contramandate in primarie, dar nu sunt sigur. Daca le-ai platit deja, nu cred ca le poti recupera prea usor. Daca nu le-ai platit, faci contestatie prezentand copii dupa contracte.

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Daca ai vandut legal masina, cu contract de vanzare-cumparare, atunci o poti radia din circulatie. Dupa radiere nu vei mai primi amenzi si o s-o pateasca acela care nu a inmatriculat-o, va comite o infractiune.
2.In cazul amenzilor poti face plangere contraventionala, motivand ca ai vandut masina si dovedind cu contractul de vanzare-cumparare.

| Laurast explică (pentru Ioandelasal):

Am contractul de vanzare-cumparare, am si o poza cu buletinul domnului, numarul de telefon. Unde mai exact ar trebui sa merg? am fost si la politie si la inmatriculari dar ma trimit de la de la unii la altii.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Laurast):

Pentru radiere trebuie sa mergi la Serviciul de inmatriculari unde ai inmatriculat-o.

| Laurast explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc mult

| Violleta2022 a răspuns:

Ar fi trebuit sa mergi sa o radiezi, imediat cum ai vandut-o, ca asta este procedura legala.

| Laurast explică (pentru Violleta2022):

Nu am stiut ca trebuie sa merg sa o radiez ca altfel sigur ma duceam.nu ma ocup cu vanzarea masinilor.am crezut ca se sterge automat de pe numele meu odata ce am scos fiscalul si nu mai apar la primarie..plus ca am avut incredere ca e om serios ca a spus ca o inscrie

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ai facut contracte cu acea persoana, ai mers cu ele la primarie?

| Laurast explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Da. Contract de vanzare-cumparare, i-am dat si fiscalul scos de la primarie. La primarie nu am mai avut de platit impozit la masina

| UserRo10 a răspuns:

1. Suna la asigurare si ii pui sa nu mai lase pe seria de sasiu sa faca asigurare pe cnp-ul tau demonstrandu-le ca ai instrainat vehiculul.
2. Poti radia masina si se va trezi la urmatorul control al politiei

| Laurast explică (pentru UserRo10):

Unde mai exact trebuie sa merg sa radiez masina? Am fost si la inmatriculari si la politie si ma trimit de la unii la altii.au zis ca a trecut mult timp si nu pot face nimic.multumesc

| Laurast explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Exact de asta imi era teama, mi-a spus cineva ca prin judecatorie cu avocat dar am sperat sa pot radia macar masina fara prea multa bataie de cap..amenzile inca nu le-am platit iar cei la primarie nu stiu nimic, parca nici nu lucreaza acolo.multumesc

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Laurast):

Incearca sa faci contestatie la fiecare amenda in parte, prezentand copie de contract. Presupun ca modelul de contract avea acele stampile de la primarie pe el, deci e cu tot cu fiscal.

| Laurast explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Multumesc

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Laurast):

Cred ca trebuie sa obtii o decizie judecatoreasca de radiere, ca serviciul romanesc de inmatriculari e cel putin retardat. Au doar 5-6 proceduri cu 100 de documente + copii, iar daca nu te incadrezi intr-una din proceduri, te refuza cu zambetul pe buze.
Mi-e teama ca trebuie sa apelezi la un avocat.
Amenzile cred ca pot fi contramandate in primarie, dar nu sunt sigur. Daca le-ai platit deja, nu cred ca le poti recupera prea usor. Daca nu le-ai platit, faci contestatie prezentand copii dupa contracte.