| SoftCookie a întrebat:

Buna! Imi doresc sa imi cumpar masina in curand si as vrea sa o iau pe firma. Firma mea are sediul social in Oradea, iar eu stau in Cluj. Pot sa cumpar masina aici in Cluj si apoi sa merg cu ea la inmatriculat si toate cele in Oradea? Si care sunt pasii exacti? (stiu intr-o anumita masura, dar vreau sa imi confirm)

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti sa cumperi masina de oriunde din Romania si s-o inmatriculezi pe firma in Oradea.
In functie de masina respectiv daca este noua sau second hand trebuie sa o inmatriculezi conform art.7 sau 8 din Ordinului MAI nr. 1501/2006, privind procedura înmatriculării, înregistrării, radierii şi eliberarea autorizaţiei de circulaţie provizorie sau pentru probe a vehiculelor, cu md. si compl. ulterioare, gasesti ordinul pe drpciv.ro.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti sa cumperi masina de unde vrei
inmatriculatul se face unde ai sediul social al firmei

| UserRo10 a răspuns:

Masina se inmatriculeaza in Oradea.