| PatriciaAle a întrebat:

Buna, imi expira buletinul in iulie 2024 si vreau sa mi-l schimb acum in decembrie pentru schimbare de domiciliu. Si as dori sa stiu daca termenul de valabilitate o sa mi-l puna tot pana in iulie 2024 sau o sa-mi dea alt termen de valabilitate mai lung.

Multumesc

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cartea de identitate se poate preschimba doar cu maximum 180 se zile inainte de expirarea celei actuale, asa ca n-o poti preschimba decat in ianuarie 2024, dupa ziua corespunzatoare celei in care expira valabilitatea celei actuale.
Nu spui varsta si nici ce CI vrei, asa ca nu-ti pot spune cat va fi valabila urmatoarea CI, dar iti citez prevederile OUG 97/2005, privind evidenţa, domiciliul, reşedinţa şi actele de identitate ale cetăţenilor români, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 16
  (1) Cartea de identitate se eliberează:
  a) cu valabilitate de 4 ani, pentru persoanele cu vârsta cuprinsă între 14 şi 18 ani;
  b) cu valabilitate de 7 ani, pentru persoanele cu vârsta cuprinsă între 18 şi 25 de ani;
  c) cu valabilitate de 10 ani, după împlinirea vârstei de 25 de ani;
  d) cu valabilitate nelimitată, după împlinirea vârstei de 55 de ani.
  (2) De la data realizării condiţiilor tehnice pentru eliberarea cărţii electronice de identitate, cartea de identitate simplă şi cartea electronică de identitate se eliberează:
  a) cu valabilitate de 2 ani, pentru persoanele cu vârsta cuprinsă între 0 şi 14 ani;
  b) cu valabilitate de 4 ani, pentru persoanele cu vârsta cuprinsă între 14 şi 18 ani;
  c) cu valabilitate de 10 ani, după împlinirea vârstei de 18 ani;
  d) cu valabilitate nelimitată, după împlinirea vârstei de 60 de ani, pentru cartea de identitate simplă.
  (3) De la data realizării condiţiilor tehnice pentru eliberarea cărţii electronice de identitate, cetăţenii români pot opta pentru eliberarea:
  a) unei cărţi electronice de identitate în una dintre variantele prevăzute la art. 17 alin. (6);
  b) unei cărţi de identitate simple."

| Lioana a răspuns:

Pentru schimbare de domiciliu poti depune acum cererea. Valabilitatea pentru Carte de Identitate electronica va fi de 10 ani iar pentru Cartea de Identitate simpla pana in 2031 pentru ca de atunci vor deveni obligatorii Cartile de Identitate electronice.