| lazio9 a întrebat:

Tincturile au termen de valabilitate? expira? sau nu? eu mi-am luat o tinctura de brusture si in 2 ani se termina termenul d evalabilitate. oare nu mai poate fi folosit si dupa ce expira? vroiam sa-l folosesc pentru scalp, par,

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Diaste a răspuns:

Din cate stiu eu tincturile nu au un termen de valabilitate. Bunicul meu prepara tot felul de tincturi si le foloseste si dupa cativa ani. Si pana la urma tincturile contin ingrediente naturale. Nu cred ca este vreo problema daca depasesc termenul happy

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tincturile expira. Cu cat sunt mai lipsite de chimicale, de conservanti, cu atat expira mai repede. Evident, nu o mai poti folosi dupa expirare.

| alessia5158 a răspuns:

Da, au termen de valabilitate! ---substantele active din acea tinctura, dupa un anumit timp( stabilit de catre producator) isi pierd calitatile. Numai bine!

| luciana200972 a răspuns:

In general nu este recomandat sa folosim nimic dp ce trece termenul de valabilitate deoarece produsul isi pierde calitatile si incepe sa se degradeze. la ce este buna tinctura de brusture?

| yumeee a răspuns:

Din moment ce se termină termenul de valabilitate, cum de te întrebi dacă expiră? e acelaşi lucru.
bineînţeles că expiră. orice expiră. de la o pâine, un iaurt, o cremă, până la farduri şi oje.

| Fashion a răspuns:

Pai expira, dar daca nu il consumi ci doar pentru par nu este nimic, deci fara probleme iti zic pentru ca mama mea e doctor si asa face si ea. deci stai linistita si foloseste cu incredere. sper ca te-am ajutat
pa pa... fundita? P.S. am fost prima care a raspuns love struck happy

| Anime1222 a răspuns:

Nu e o idee buna, iti poate deteriora scalpul sad