| roina a întrebat:

In cazul in care am incheiat de comun acord contractul de munca cu firma la care lucram exista vreo posibilitate ca sa-mi platesc asigurarile medicale si celelalte taxe chiar daca nu am un loc de munca?
Multumesc

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Da, poţi.
Condiţia este dacă ai carte de muncă la acea firmă doar ca document valabil pentru vechime nu să şi prestezi o anumită muncă la acea firmă, dările către stat revenind să le plăteşti personal din veniturile proprii.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evident, mergi la institutiile respective si inchei contracte cu fiecare. In baza venitului pe care-l doresti inscris pe cartea de munca (va ramane la casa de pensii) vei plati cele doua contributii.
@legiuitoarea - poti fi un pic mai explicita, eu nu inteleg la ce faci referire.