| anonim_4396 a întrebat:

Anul trecut, in august, am incheiat contractul de munca de comun acord cu o firma din Buc. de la care mai aveam de primit 1800 de lei, drepturi salariale. Patronul mi-a achitat 1000de lei urmand ca o transa de 800 de lei sa mi-i dea ulterior. Se implineste iata un an de cand il tot rog sa plateasca dar invoca lipsa banilor. Suma n-ar fi cine stie ce dar cand ma gandesc cat am muncit pentru ei ma apuca un sentiment de revolta si ura fata de tot ce se intampla in tara asta. Mai pot recupera banii castigati cu efort, pe santier, sau credulitatea mea m-a costat 800 de lei?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu reusesti recuperarea pe cale amiabila, mai ai doar o singura optiune: sa-l dai in judecata. Vorbeste din nou cu el ori trimite-i o scrisoare recomandata cu confirmare de primire si spune-i ca daca nu-ti da banii il vei da in judecata si ii vei cere si dobanzi si cheltuieli de judecata(onorariul avocatial si cheltuielile cu deplasarea in instanta), de la data cand trebuia sa-ti dea salariul si pana iti va achita restanta. In litigiile de munca sarcina probei revine angajatorului, asa ca el va trebui sa dovedeasca plata integrala a salariului. Odata obtinuta hotararea judecatoreasca - si asta va fi destul de repede, termenele fiind de cel mult 15 zile si se judeca destul de repede - il vei putea executa silit, printr-un executor judecatoresc. Poti sa-i scrii tot ce ai de gand sa faci, asa cum ti-am spus, poate asta il va pune pe ganduri. Succes si numai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intreaba la fortele de munca devil, e dreptul tau daca ai lucrat legal si poti sa dovedesti cu acte datoria sefului