| AncaAlinaPopa1234 a întrebat:

In cazul unui divorț cu un copil minor,poate rămâne copilul la mama daca ea nu lucrează și are o locuință pe numele ei,tatăl doar lucrează și nu are proprietate pe numele său și mama este ajutata de părinți,bunici, neamuri?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poate fi stabilit domiciliul minorului la mama si tatal sa fie obligat la intretinere (pensie alimentara) si aproape sigur asa va fi in cazul descris.
Daca parintii nu se inteleg hotararea va fi luata de instanta de judecata, in baza tuturor probelor administrate, inclusiv ancheta psihosociala.