| wewe a întrebat:

Buna la toata lumea

Doresc sa stiu daca pentru o cladire pe care proprietarul inca nu poate sa o intabuleze trebuie achitat impozit pe cladire.

Eventual daca stiti si o baza legala.

Multumesc anticipat.

2 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Impozitul pe cladire se achita din momentul in care, casa a fost cumparata ori mostenita sub o forma, pentru ca acel document trebuie depus la Administratia fianciara, pentru ca din acel moment ai devenit proprietarul cladirii si de atunci ai si obligatia de plata a impozitului, pe langa dreptul de proprietate. Intabularea imobilului este o forma de publicitate imobiliara si ea are efect doar catre terti atunci cand tu ca proprietar, vrei sa instrainezi acel imobil, extrasul de Carte Funciara este dovada ce trebuie prezentata la notarul public. Din extrasul C. F. rezulta daca imobilul este grevat de sarcini, o eventuala impoteca pusa de banca pentru un imprumut ori daca in legatura cu acel imobil este un proces in fata instantelor de judecata.
Sper ca ai inteles despre ce este vorba, acesta este situatia insa imi pare rau ca nu-ti pot indica cadrul legal pentru ca, nu am legea privind taxele si impozitele locale.

| wewe explică:

Multumesc mult Mariana pentru raspuns.