| Robert_Beghean_1993 a întrebat:

Bună. Legat de propire și executare silita.
Înainte de căsătorie am primit o executare silita și propire pe salar. În total sunt 3 propiri în valoare de 1100 lei.
Întrebarea mea este: Daca între timp m-am căsătorit și dorim sa achiziționam o mașină, sa o trec pe numele soției, ii va pune propire și pe mașină ei. Menționez ca pe mașină mea personala am deja propire de dinainte de căsătorie.
Mulțumesc

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus poprirea nu se poate pune si pe numele sotiei, din ce spui datoriile si executarea silita pentru neplata sunt anterioare casatoriei.
Pe de alta parte bunurile dobandite pe timpul casatoriei sunt bunuri comune si s-ar putea ca masina sa fie executata silit, bineinteles daca datorii pentru care ai poprire sunt mari si ar dura mult timp pana sa fie acoperite.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie sa stii ca daca esti rau platnic si ai datorii la bănci nu vei mai putea obtine alt credit pana nu achiti datoriile si daca te casatoresti sotia va lua numele tau de familie ceea ce inseamna ca daca tu nu iti platesti datoriile va trebuii ea sa ti le plateasca, eu nu inteleg cum ai bani de masina dar sa iti platesti datoriile la bănci nu ai.

| Robert_Beghean_1993 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu am datorii la bănci. Cineva a făcut firma pe numele meu și a avut un spațiu închiriat, și pentru neplata chiriei am fost eu executat silit. Pana va plăti toată datoria mai durează. Contractul a fost facut in asa fel încât sa raspund eu. Între timp m-am căsătorit, și soția vre sa treaca o mașină pe numele ei, sa nu-i pună propire pe ea cum mi s-a pus mie.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Robert_Beghean_1993):

Atunci mult succes daca nu ai datorii la banca poate face sotia un credit pe numele ei si poate sa ia masina.

| TheGentleman a răspuns:

Datoriile sunt individuale, nu colective, în cel mai rau scenariu se execută silit bunurile comune.

Totuși, analizează de ce ai ajuns la propiri, și nu repeta. Aia e, nu toată lumea trebuie să aibă mașină