| GEORGEGEO5 a întrebat:

Salut. Eu am primit o citație de executare silita si din cate am inteles are dreptul de a-mi pune sechestru pe bunuri. Daca eu nu am casa sau masina pe numele meu ce se întâmplă?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu numai casa si masina pot fi executate silit.
De regula executarea silita se incepe prin poprirea salariului sau/si conturilor din banci.
Doar daca nu ai salariu sau cont in banca atunci se poate face executarea silita mobiliara, asupra unor bunuri mobile pe care le detii, cum sunt televizor, radio, calculator (daca nu-l folosesti pentru serviciu), etc.

| GEORGEGEO5 explică (pentru Ioandelasal):

Dar acolo unde am adresa nu figurez cu nimic gen sa am facturi la electrice sau proprietați

| mi25 a răspuns (pentru GEORGEGEO5):

Ce au facturile cu executarea silita? Executarea silita se aplica pe bunuri banesti si materiale: iti blocheaza toate conturile pe care le ai si iti pune poprire pe veniturile banesti.
Bunurile se pot depista pe baza CNP-ului.
Daca bunurile nu sunt pe numele tau, nu iti poate pune sechestru pe ele. Dar o sa fi urmarit timp de 5 ani de zile - daca ai datorii la stat si 3 ani alte datorii. Daca iti gaseste niscavai conturi, prescrierea datoriei se intrerupe si incepe de la zero.
In anumite cazuri poti ajunge pe mana unor recuperatori legali si platesti cat nu face.

| Ioandelasal a răspuns (pentru GEORGEGEO5):

Daca chiar n-ai nimic, respectiv salariu, conturi in banci sau obiecte proprietate personala atunci n-au cum sa te execute silit.
Daca debitul provine din amenzi poti fi obligat la munca in folosul comunitatii, in rest creditorul ramane cu paguba.

| darrio2007 a răspuns:

Ai telefon, calculator? Daca da, asta e.