| AlesiaaaaAle a întrebat:

Buna! Lucrez la h&m de aproximativ 2 luni și aș vrea să demisionez! In contract am perioadă de preaviz 20 de zile, oare pot pleca fara sa fac aceasta perioada de preaviz?

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În mod normal toate contractele de munca au și perioada de probă 90 zile. Poți cere încetarea contractului de munca în perioada de probă. Fără preaviz.

https://www.calculatorvenituri.ro/......te-platita

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti pleca fara preaviz daca esti in perioada de proba, este necesara doar o simpla notificare, fara a o motiva.
Daca nu esti in perioada de proba poti pleca fara preaviz daca angajatorul accepta. Daca nu accepta poti pleca dar angajatorul iti poate desface disciplinar contractul de munca, pe motiv de absente nemotivate.

| AlesiaaaaAle explică (pentru Ioandelasal):

Ok, si daca imi desface contractul disciplinar contractul se poate intampla ceva? Adica, pot avea de suportat anumite consecințe?
(Scuze ca intreb, e primul meu job si nu stiu) Multumesc

| AlesiaaaaAle explică (pentru AlesiaaaaAle):

Am uitat sa mentionez, sunt angajata pe perioada determinată, de 3 luni! In contract scrie ca perioada de proba este de 5 zile!

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru AlesiaaaaAle):

Doar daca urmatorul patron va zice (in gandul lui): "Asta a mai plaecat val-vartej si de la alt loc de munca. de ce s-o angajez? Sa-mi faca si mie la fel?"

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru AlesiaaaaAle):

Daca esti pe perioada determinata a scris si Ioandelasal mai sus, poti.

| AlesiaaaaAle explică (pentru Salontanul):

După ce termin facultate, nu voi mai lucra in magazine, pur si simplu mi am luat un job part-time. Vreau sa ma profilez in invatamant!

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru AlesiaaaaAle):

Succes!

| AlesiaaaaAle explică (pentru AlesiaaaaAle):

Facultatea *

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru AlesiaaaaAle):

Uneori se poate sa intampini o oarecare retinere a viitorului anagajator, nimanui nu-i plac salariatii indisciplinati.
In cazul tau, din ce-ai spus ulterior raspunsului meu, nu este nici o problema.