| alexinioh a întrebat:

Daca au trecut mai putin de 90 de zile de cand am contract de munca pot sa demisionez fara preaviz?
Explicati-mi va rog!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti demisiona fara preaviz numai in perioada de proba, altfel trebuie sa respecti perioada de preaviz, bineinteles daca angajatorul solicita aceasta, el poate renunta.
Daca angajatorul solicita respectarea perioadei de preaviz si tu nu o respecti iti poate desface disciplinar contractul de munca, pe motiv de absente nemotivate.

| flixbuster a răspuns:

Iti explica Codul Muncii, Art. 31. - alin. (1) si alin. (3).

http://www.codulmuncii.ro/titlul_2/capitolul_1/art_31_1.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, oricand poti demisiona, iti bagi lichidarea la zi, ori practic nu mai mergi la lucru.
Singura problema este ca poate avea consecinte gen: nu te mai angajeaza a 2-a oara la firma respectiva, Iti trag din salariul lunii respective sau nu iti mai da bonuri de masa
De asta majoritatea care pleaca fara preaviz, calculelaza in asa fel incat sa nu aiba deaface cu pierderiile de mai sus. (pleaca la inceputu lunii)