| TpuUser111888333 a întrebat:

Buna.
Lucrez la un depozit impreuna cu inca 2 persoane.
Unul dintre colegi se preface ca are probleme de sanatate si aproape luna de luna lipseste cel putin 2-3 zile, pe motiv ca il doare ba capul, ba mainile, ba picioarele, etc. Dar este clar ca o face premeditat; deja stim dinainte cu cateva zile cand o sa urmeze sa il doara ceva si sa nu vina (chiar in zilele pe care le stim cu totii ca o sa fie mai solicitante).
Pe mine si pe celalalat coleg ne incurca foarte tare cand ne lăsa baltă, doar fiindca el nu are chef de munca.
Treaba este că nu știu cum inca șeful nu l-a dat inca afara la ce minciuni spune.
Săptămâna asta a spus ca il dor foarte tare picioarele si ca o sa lipseasca pana saptamana viitoare. Chiar astăzi dupa serviciu, l-am vazut plimbandu-se in parc fara niciun stres.
Mi-a spus mie personal ca o sa rezolve aducand o adeverinta medicală si nu o sa ii faca nimic seful.
Chiar este asa de usor? Aduce adeverință (plătită probabil) și gata? Nu trebuie sa dovedeasca clar ca nu era apt de lucru?
Chiar vrem sa scapam de el, fiindca noi lucram de multe ori peste program din cauza lui. Vrem sa ii ia altcineva locul.
Daca eu pot sa dovedesc clar sefului ca acel coleg a lipsit total nejustificat, o sa ii poata face ceva din ce moment el aduce adeverinta medicala?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Plangeti-va sefului cand acesta lipsete si intr-un final seful va cauta un alt angajat si pe acesta il va da afara.

Tu nu ai ce sa dovedesti si nu poti sa faci nimic, decat plangere la sef ca nu poti sa faci si munca colegului, cand el lipseste lunar, in zilele cand aveti foarte mult de lucru.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Probabil că nu îi va face nimic dacă aduce adeverințe. Ar fi ilegal sa îl de afara pe motivul asta

| LordCristobal a răspuns:

Singurul lucru care l-ai putea face e sa inregistrezi cand spune ce smecherii face.