| NeverGonnaLetYouDown a întrebat:

Pot sa incetez pur si simplu din a mai veni la munca?
Am o saptamana de cand m-am "angajat" la o firma de paza si nu am fost pus sa semnez nici un contract de munca si nici n-am primit vreun exemplar dupa contractul asta ce intarzie... cand m-au angajat doar le-am dus documentele cerute de ei(copie diploma studii, copie atestat, adeverinta medicala, cazier), dupa care mi-au dat hainele si m-au repartizat pe o tura. Chestia ii ca recent am avut un mic scandal in care am fost acuzat pe nedrept de incalcarea unor reguli de serviciu si m-am saturat, refuz sa continui sa lucrez cu astfel de oameni si pentru o astfel de firma. Mi-am anuntat clar intentia de a demisiona in fata sefului, insa acesta a refuzat si mi-a spus ca nu am voie sa ma las pana ce nu angajeaza om nou care sa-mi ia locul. Eu unul deja am cheltuit indeajuns bani cu angajarea, naveta si mancarea pe cateva ture prinse pana acum si in nici un caz nu doresc sa mai pierd vremea si sa-mi fac nervi cu ei.
Dilema ii urmatoarea, eu nu am fost pus sa semnez nici un contract de munca si nici n-am primit vreun exemplar dupa acesta. Ba chiar mai mult, din spusele unor "colegi", cica contractele de munca pentru noii angajati vin abia dupa o luna de la momentul in care acestia si-au inceput activitatea. Iar pe langa asta, primul salariu il primesti abia peste 2 luni de cand ai inceput activitatea si tind sa cred ca poate are legatura cu contractul de munca care intarzie...
Credeti ca-i legal asa ceva? Am vreo obligativitate fata de ei in cazul in care n-am semnat nimic? Pot pur si simplu sa incetez a mai veni, in ciuda indemnurilor sefului? Ma gandesc ca daca n-am semnat un contract de munca poate nici n-am cum sa-mi dau demisia. Funda, va rog mult sa ma ajutati! sad

26 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu ai semnat contractul de munca atunci poti pleca fara demisie. Firma este obligata sa te plateasca, cred ca nu vor sa fie sanctionati contraventional pentru munca la negru, este o suma mai mare decat plata ta pe perioada lucrata.
Spune-le asta si ca o sa-i reclami la ITM, daca nu te platesc si iti mai pun bete in roate.

Bula
| Bula a răspuns:

Pur si simplu, iti depui demisia la registratura firmei (in lipsa: la secretariat), "din motive personale".
Ai grija sa fie in 2 exemplare, iar pe exemplarul-copie sa-ti treaca numarul si data inregistrarii (care va ramane la tine).
Din acest moment, chiar daca ai contract incheiat, mai lucrezi 2 saptamani si trebuie sa fii platit (cel putin pe acele doua saptamani care urmeaza dupa demisie). Daca nu esti platit sau nu include si zilele anterioare, atunci poti depune o plangere la fortele de munca.

| NeverGonnaLetYouDown explică (pentru Bula):

"Seful" ii si secretara si tot, si refuza. Si nici macar n-am semnat un contract de munca, ce obligatie au ei fata de mine ca sa ma plateasca?

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru AMATTO):

"Demisia " INREGISTRATA este SINGURA dovada daca vrea sa-si primeasca bani si=sau sa faca o reclamatie.
Daca nu are asemenea pretentii (sa fie platit), atunci poate pleca cu buzunarul gol(it de naveta).

| mgtow a răspuns:

Reclami ITM si nu mai mergi deloc la munca. E pasibil de amenda + sa iti plateasca salariu + socoteli la inspectia muncii

| NeverGonnaLetYouDown explică (pentru mgtow):

Reclamatia la ITM se face online printr-un formular?

| mgtow a răspuns (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Suna si vezi. In unele orase se poate

| Simpatic a răspuns:

Sigur ca ceea ce fac ei este ilegal.
Mergi si la ITM deindata fa o sesizare, vor veni in control sa constate aceste nereguli.
Ceea ce face aceasta firma de paza este in afara legii.
Omul semneaza contractul de munca la angajare nu peste 1 zi, o saptamana sau 1 luna.
Salariul se da 1 data pe luna sau in 2 transe avans + lichidare tot dupa munca depusa in cadrul la 1 luna muncita, nu la 2 luni!
Deci multe nereguli, sunt curios din punct de vedere al protectiei muncii ce nereguli mai au si asa mai departe.
Parerea mea este sa mergi la ITM pentru ca altfel nu iti vor da salariul pe motiv invocat deja si anume ca ii lasi fara om happy

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Eu cred ca tu ai fost acolo in perioada de probă, discuta cu seful tau nu pleca asa de nebun fara sa vorbesti cu el, el te a angajat si lui trebuie sa i spui orice problema ai

| NeverGonnaLetYouDown explică (pentru CristiDinBucuresti):

I-am spus deja ca doresc sa demisionez, insa refuza sa accepte... Oricum bani pe ceea ce am muncit nu voi primi, iar daca mai raman cateva ture tot pe degeaba ma vor pune sa muncesc, iar astfel cel care iese pe minus voi fi tot eu. N-am cu cine discuta.

| NeverGonnaLetYouDown explică (pentru CristiDinBucuresti):

Perioada de proba fara contract de munca?

| anonim_4396 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Orice perioada de proba se face dupa incheierea unui contract, e stipulat in lege foarte clar. Nu exista "probe" fara contracte, se cheama munca la negru asta.

| Zuzu1991 a răspuns:

Felicitari, lucrezi la negru, deci nu ai nici o obligatie
chiar ai putea sa ii si raportezi la protectia muncii, asa, doar d'aia

| RobertMoon a răspuns:

Daca nu ai semnat niciun contract e normal ca nu te mai poti duce. E ca si cum lucrezi degeaba. Cand te angajezi undeva de obicei se face un contract de 1 luna, iar apoi se prelungeste pe alte luni sau chiar pe perioada nedeterminata in caz ca angajatorul e multumit de tine, asa ca pe viitor sa stii.

| haileewatson a răspuns:

Contractul de munca se semneaza intodeauna inainte de a incepe prima tura. Tu practic te-ai dus la munca degeaba fara sa semnezi acel contract. In contract scrie si ce trebuie sa faci in caz de demisie/concediere, de obicei primele luni sunt perioada de proba si poti demisiona fara preaviz. In cazul de fata angajatorul respectiv face lucruri ilegale si abuzive, in locul tau nu m-as mai duce si as face reclamatie la ITM. Data viitoare fii mai atent/a.

| NeverGonnaLetYouDown explică (pentru haileewatson):

Ciudat, m-au si platit pe turele lucrate... iar eu nu am semnat nimic

| Alverto a răspuns:

Da, exact e ilegal. E imposibil să treacă o lună pentru a semna un contract de muncă. Trebuie acolo pe loc. Din moment ce nu ai semnat nimic, e ca și cum nu ai fi mers sa te angajezi. Așa că poți face ce vrei adică să pleci și să cauți alt loc de muncă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca n-ai semnat niciun contract, stai degeaba acolo, e doar intimidare, cere contractul daca nu cheama inspectia muncii sau pleaca de la ei fara nicio grija.
De curiozitate cum se cheama firma asta de paza asa serioasa?

| NeverGonnaLetYouDown explică (pentru anonim_4396):

As prefera sa nu-i mentionez... oricum, ii firma "mare" cica

| anonim_4396 a răspuns (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Pai tocmai asta este, ca daca taci, comportamentul asta al firmei se va perpetua la nesfarsit ca un cancer.
Dupa tine vor veni si altii care vor trece sigur prin aceleasi probleme, de ce sa nu prevenim si sa incercam sa corectam? Nu am cerut detalii sensibile, este doar numele acestei firme.
La un interviu o firma te intreaba ce stii despre ei de exemplu, ca sa vada ca te-a interesat cat de cat daca ai si aplicat pentru postul oferit de ei.

Răspuns utilizator avertizat
| FantasyBoy a răspuns:

Pacat de saptamana pierduta...in rest, nicio problema, poti pleca oricand, nu au ce sa-ti faca.

| NeverGonnaLetYouDown explică (pentru FantasyBoy):

Stiu... nu stiam in ce ma bag cand m-am angajat aici :/